Leaders
Executive Officer, Marine Medium Tiltrotor Squadron 163
Major David L. Tuck

Major Tuck was born and raised in Punta Gorda, Florida, graduating from Charlotte High School in 2005. He graduated from the United States Naval Academy with a Bachelor of Science degree in Information Technology and commissioned as an officer in the United States Marine Corps on May 22, 2009.

In January 2010, he completed The Basic School Basic Officer Course. He completed Naval Aviation Flight Training and was winged as a Naval Aviator in April 2012. In June 2012, he reported to Marine Light Attack Helicopter Training Squadron 303, and he completed his initial qualification in model for the AH-1W Cobra in November 2012.

In December 2012, he joined Marine Light Attack Helicopter Squadron (HMLA) 367 during its transition to Hawaii serving as a Schedule Writer, a Uniformed Victim Advocate, and the Ground Training Officer. In preparation for squadron Initial Operations Capability, he flew in three Lava Viper training exercises, Integrated Training Exercise 5-13, and Rim of the Pacific (RIMPAC) 2014. He attended Forward Air Controller training in July 2014.

In August 2014, he reported to 3d Battalion, 3d Marines following Tactical Air Control Party (TACP) school. He served as the Weapons Company FAC for Desert Talon 2-14 and a III MEF Unit Deployment Program rotation to the western Pacific that included Air Assault Support Exercise 15-1, Korean Marine Exchange Program 15-17, BALIKATAN 2015, and Blue Sea Marine Corps 2015.

In August 2015, he returned to HMLA-367 to serve as the Flight Line Division Officer. He flew in two more Lava Viper exercises and RIMPAC 2016. In November 2016, he reported to Marine Medium Tiltrotor Squadron (VMM) 262 Reinforced as the H-1 Detachment Flight Line Division Officer supporting the 31st Marine Expeditionary Unit’s (MEU) 17.1 spring patrol and COBRA GOLD 2017.

From June 2017-April 2020, he served as a Marine Liaison and Assistant Operations Officer to Tactical Air Control Squadron TWELVE attaining the designation of Tactical Air Control Center Watch Officer senior instructor and Air Support Coordinator. He deployed with the 31st MEU for the 18.1, 18.2, 19.2, and 20.1 patrols and supported three TACP school Fires Exercises, a Tactical MAGTF Integration Course, and TALISMAN SABRE 2019.

In April 2020, he reported to VMM-163 and immediately transitioned to the MV-22B Osprey at MCAS New River while temporarily assigned to VMMT-204. In September 2020, he assumed the duties of the Director of Safety and Standardization. In July 2021, he assumed his current billet of Executive Officer and supported Service Level Training Exercise 1-22 in the fall of that year.

Major Tuck’s personal awards include the Navy and Marine Corps Commendation Medal and the Navy and Marine Corps Achievement Medal (gold star in lieu of second award).

3rd Marine Aircraft Wing