3rd Marine Aircraft Wing

 

3rd Marine Aircraft Wing

Maj Patterson

Executive Officer, Marine Medium Tiltrotor Squadron 166

Maj Patterson enlisted in the Marine Corps in 1994 and served as a reserve 2531 with H&S, 1st Battalion, 23rd Marines while attending Texas A&M University. He received his Bachelor of Science degree in Political Science in 2000 and was commissioned a Second Lieutenant in May. Upon completion of The Basic School in January 2001, 2ndLt Patterson underwent Naval Aviation training in Pensacola, Florida and Corpus Christi, Texas before being designated a Naval Aviator in October 2002. That month, 1stLt Patterson reported to HMT-303, MAG-39, Camp Pendleton for instruction as an AH-1W pilot.

In May 2003, 1stLt Patterson reported to HMLA-267 and served as the Family Readiness Officer in the S-5. In July 2003, 1stLt Patterson deployed to Marine Corps Air Station Futenma, Japan in support of the Unit Deployment Program, returning in December 2003. In June 2004, 1stLt Patterson chopped to HMM-165 in support of the 15th MEU and deployed to Al Tadaqqum, Iraq in support of Operation Iraqi Freedom 4-6. Capt Patterson returned to HMLA-267 in June 2005 and served as the Pilot Training Officer. In September 2006, Capt Patterson attended WTI 1-07 and returned to HMLA-267 in order to CHOP to HMM-163 in support of the 13th MEU. Capt Patterson deployed to Al Qaim, Iraq in support of Operation Iraqi Freedom 6-8 with the 13th MEU and returned in November 2007.  Upon his return to HMLA-267, Capt Patterson was assigned the duties of Quality Assurance Officer until May 2008.



In May 2008, Capt Patterson reported to Marine Light Attack Helicopter Training Squadron 303 (HMLAT-303) for service as an AH-1W instructor and Pilot Training Officer where he immediately began the transition to the AH-1Z.   In January 2010, Capt Patterson reported to Air Test and Evaluation Squadron 9 (VX-9) in China Lake, California for service as an AH-1Z augment pilot and NATOPS officer.  Capt Patterson led and flew operational evaluation flights of the AH-1Z and edited the first draft of the AH-1Z NATOPS.  Upon his return from VX-9 in July 2010, Capt Patterson reported to HMLA-367 for service as the Assistant Operations Officer and AH-1Z instructor pilot to begin the fleet introduction of the AH-1Z.  Capt Patterson was promoted to Major in November 2010 and CHOPd to HMM-268 for the first deployment of the AH-1Z in April of 2011.  Major Patterson deployed in support of the 11th MEU in November of 2011, returning in June 2012.  After the 11th MEU, Major Patterson reported to the Air Command and Staff College in Montgomery Alabama in July 2012 and upon graduation was conferred a Masters’ degree in Military Operational Art and Science.  In July 2013, Major Patterson reported to HMLA-267 to serve as the Assistant Maintenance Officer, he is now serving as the Executive Officer.

Maj Patterson has accumulated over 3,000 military flight hours. His personal decorations include Air Medal Strike/Flight Award with numeral “4”, Navy and Marine Corps Commendation Medal with gold star, and the Navy and Marine Corps Achievement Medal.